MHP tüzüğü, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uygun hale getiriliyor

MHP’nin 14. Olağan Genel Kurulu geçtiğimiz pazar günü gerçekleşti. Bu toplantıda, partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin belirlenmesinin yanı sıra tüzük ve parti programında yapılacak değişiklikler için iki ayrı komisyonun kurulması kararı alındı.

MHP’nin 15 yıl sonra revize edilen parti tüzüğünde önemli değişiklikler yapıldı. Parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişle uyumlu hale getirilen yeni tüzükte, “Türkiye Yüzyılı” hedeflerine uygun düzenlemelere yer verildi. Ayrıca, parti içi yapılanmayı güçlendirmek amacıyla il ve ilçe teşkilatlarının yönetim kurulu üye sayıları artırıldı.

“Erken seçim ya da anayasa değişikliği”

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu‘nun aktardığına göre, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dönem daha cumhurbaşkanı adayı olması için devreye girdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, önceki gün katıldığı bir programda “Güçlü bir lidere ve güçlü bir devlet başkanına ihtiyaç var. Sayın cumhurbaşkanının bir kez daha aday olması gerekir. TBMM ya erken seçim kararı alacak ya da anayasa değişikliği yapacaktır” çıkışını yaptı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Erdoğan’a seslenerek “Ayrılamazsın, Türk milletini yalnız bırakamazsın. Yeni yüzyılın kurtarıcı lideri olarak sizi görmek istiyoruz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x